Czym jest e-sport?

Termin ten staje się coraz bardziej obecny w mediach głównego nurtu, a więc pojawia się pytanie: Czym jest e-sport? Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że ma to coś wspólnego z graniem przez Internet, ale przyjrzyjmy się nieco uważniej temu zagadnieniu.
Elektroniczny sport jest turniejem, w którym biorą udział profesjonalni gracze. Turnieje i wydarzenia odbywają się na całym świecie lub za pośrednictwem Internetu, kiedy to gracze rywalizują ze sobą w wybranych grach o nagrody pieniężne lub coś o podobnej wartości. Gracze przeważnie rozgrywają mecze drużynowe, które mogą być pojedynczymi eliminacjami na zasadzie najlepszy z 3 lub najlepszy z 5.
E-sport urósł na znaczeniu na przełomie 2014 i 2015 roku, a na świecznik wprowadziły go takie gry jak LoL, Smite i DOTA2. Nagrody liczone w milionach dolarów przeznaczone dla zwycięzców mistrzostw gromadzą na arenach i przed ekranami miliony fanów, którzy z zapałem oglądają te zmagania. Szacuje się, że w 2015r. 134 miliony ludzi z całego świata oglądały e-sport. Same mistrzostwa świata w League of Legends obejrzało 27 milionów ludzi.
Gry z kategorii e-sport dzielą się na FPS, MOBA, RTS i gry typu fight. Na dzień dzisiejszy do najpopularniejszych należą: LOL, DOTA2, CoD i CS:GO.