Jak zdefiniować sport.

Dokładna definicja pozwalająca oddzielić sport od innych form rekreacji różni się w zależności od źródeł, z których korzystamy. Najszerzej przyjęta i najbliższa międzynarodowej jest ta, wprowadzona przez SportAccord, który zrzesza największe federacje sportowe, w tym atletyczne, kolarskie czy tenisowe, co w rezultacie sprawia, że reprezentuje wszystkie sporty na arenie międzynarodowej.
SportAccord używa następujących wskaźników, które pozwalają nam określić, co jest sportem: zawiera element rywalizacji, w żaden sposób nie przyczynia się do cierpienia zwierząt, nie polega na sprzęcie dostarczanym przez jednego dostawcę (wyłączając chronione patentem gry takie jak halowy futbol amerykański), nie polegają na elemencie szczęścia, który szczególnie wpisywałby się w sport.
Wprowadzają również rozróżnienie na sporty, które mogą być przede wszystkim fizyczne (rugby czy lekkoatletyka), głównie umysłowe (np. szachy), w przeważającym stopniu zmotoryzowane (Formuła 1), polegające głównie na koordynacji (bilard) czy takie z udziałem zwierząt (wyścigi konne).
Włączenie sportów umysłowych do ogólnej definicji sportu nie jest powszechnie akceptowane, co prowadzi do starć prawnych, które odmawiają ich współfinansowania jak innych rodzajów sportów. Nawet jeśli SportAccord uznaje niewielką liczbę sportów umysłowych nie dopuszcza się dodawania kolejnych do listy.